Edukativni materijal - Briga za mentalno zdravlje

 

BRIGA ZA MENTALNO ZDRAVLJE

Početni dio materijala sadrži koncizan teorijski dio s pregledom određenja i područja mentalnog zdravlja, rizičnih i zaštitnih čimbenika vezanih uz probleme mentalnog zdravlja kod djece i mladih, ključne rezultate istraživanja te modelski pristup temi mentalnog zdravlja u odgojno-obrazovnom sustavu. Poseban naglasak je stavljen i na temu socijalno-emocionalnog učenja i razvoja kompetencija. U nastavku materijala pripremili smo prijedloge aktivnosti za djecu i mlade koje mogu provoditi učitelji/nastavnici, stručni suradnici i roditelji, ali i sadržajni dio usmjeren upravo stručnjacima i roditeljima osobno.

Predložene aktivnosti se mogu realizirati u okviru Satova razrednika, kao dopuna preventivnom radu i/ili razrednim i školskim projektima te činiti sastavni dio Školskog preventivnog programa tj. Preventivne strategije ustanove. Također, teorijska poglavlja mogu biti korištena kao materijal za stručna usavršavanja na sjednicama Učiteljskih i Nastavničkih vijeća te pripremi tematskih Roditeljskih sastanaka ili psihoedukativnih predavanja za učenike. Vjerujemo kako se provedbom aktivnosti može doprinijeti ostvarivanju odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema "Osobni i socijalni razvoj" i "Zdravlje".

Digitalni mediji i mentalno zdravlje

Ovogodišnji Dani medijske pismenosti, koji se održavaju od 19. do 25. travnja 2021., tematski su usmjereni prema utjecaju medija i medijskih sadržaja na mentalno zdravlje djece i mladih.

Članice Odgojnog savjetovališta, Sabina Mandić, Josipa Mihić, Miranda Novak i Sanja Radić Bursać, kao autorice sudjelovale su u kreiranju obrazovnih materijala „Digitalni mediji i mentalno zdravlje“.

Digitalni mediji i mentalno zdravlje

ERF- Edukativni materijal: Putokaz za uspješno savladavanje izazova odrastanja: Dan ružičastih majica

Povodom obilježavanja NACIONALNOG DANA BORBE PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA – DANA RUŽIČASTIH MAJICA članice Stručnog tima Odgojnog savjetovališta Nastavno-kliničkog centra ERF-a izradile su novi edukativni materijal „Putokaz za uspješno savladavanje izazova odrastanja“. Isti obuhvaća kraće teorijske, stručne tekstove na temu NASILJA, ELEKTRONIČKOG NASILJA i NASILJA U MLADENAČKIM VEZAMA koji su, potom, povezani s prijedlozima niza preventivnih aktivnosti i pripadajućih radnih listova za učenike viših razreda osnovne škole i srednjoškolce.

Pripremljene preventivne aktivnosti imaju za cilj senzibilizirati i poučiti učenike različitim oblicima nasilja te načinima reagiranja i (samo)zaštite, potaknuti ih na kritičko promišljanje o svim aspektima ovoga fenomena, ali i unaprijediti njihove socijalno-emocionalne kompetencije te doprinijeti lakšem svladavanju izazova današnjice kao i razvoju zdravog i odgovornog ponašanja. Aktivnosti se mogu realizirati u okviru Satova razrednika, kao dopuna preventivnom radu i/ili razrednim i školskim projektima te činiti sastavni dio Školskog preventivnog programa tj. Preventivne strategije ustanove.